Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), dalyvaudama Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) „GovTech Lab” idėjų iššūkių serijoje, kartu su „GovTech” komandos ekspertais atrinko geriausią draudžiamo turinio internete paieškos idėją. Inovatyvų, dirbtinio intelekto panaudojimu grįstą įrankį, kuriuo būtų galima identifikuoti Lietuvos skaitmeninėje erdvėje saugomą draudžiamą interneto turinį ir apie jį pranešti RRT interneto karštajai linijai, kurs startuolio „Oxylabs” komanda.
„Mūsų teiktas iššūkis „Kaip automatizuotai identifikuoti draudžiamą interneto turinį?“ sulaukė nemažo susidomėjimo ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio kompanijų: iššūkių serijos metu buvo pateiktos net 7 skirtingos idėjos, kaip jį spręsti. Kiekviena jų – savaip vertinga ir įdomi, tad teko paplušėti, kol, įvertinę skirtingus siūlomų sprendimų aspektus, jų tinkamumą ir perpektyvumą tiek Lietuvos, tiek pasauliniame kontekste, išrinkome komandą, su kuria dirbsime toliau, ̶ sakė RRT direktoriaus pavaduotoja Ieva Žilionienė. ̶ RRT specialistai karštąja interneto linija www.švarusinternetas.lt iš interneto naršytojų gauna ir tiria pranešimus apie aptiktą vaikų seksualinio išnaudojimo, pornografijos ir kitą draudžiamą turinį, tačiau iki šiol neturėjome galimybių veikti proaktyviai, patys užsiimti tokio turinio paieška. Tad tikime, jog „Oxylabs” komandos sukurtas sprendimas, dirbtinio intelekto pagalba aptinkantis vaikų seksualinio išnaudojimo vizualinę medžiagą ir apie ją pranešantis mūsų tyrėjams, užpildys šią spragą ir prisidės prie švaresnės interneto aplinkos kūrimo.“
„Džiaugiamės galėdami prisidėti prie valstybinio masto projekto. Turime daug patirties etiškų duomenų rinkime, ruošdamiesi pasiūlymui konsultavomės su ekspertais viduje ir išorėje. Tai puiki proga mums augti dirbant su kitokio profilio projektais ir šis prasmingas iššūkis motyvuoja mūsų komandą“, ̶ galimybe kurti draudžiamo turinio paieškos įrankį džiaugiasi „Oxylabs“ atstovas Valdas Pilkauskas.
Iššūkį laimėjusios komandos laukia intensyvi 10 savaičių akseleratoriaus sesija, kurios metu kartu su RRT specialistais ir „GovTech Lab” pasitelktais ekspertais bus kuriamas įrankio draudžiamam turiniui aptikti prototipas. Tikimasi, kad sukurtą dirbtiniu intelektu paremtą įrankį bus galima pasiūlyti ir pritaikyti ne tik RRT, bet ir kitų šalių interneto karštosioms linijoms, policijai ar kitoms institucijoms, tiriančioms neteisėtą veiklą elektroninėje erdvėje.
Šioje „GovTech Lab“ idėjų iššūkių serijoje RRT pateikė ir dar vieną iššūkį „Kaip inovatyviai atlikti patikimumo užtikrinimo paslaugų teikėjų priežiūrą?“, skirtą automatizuoti skaitmeninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų, tokių, kaip e. parašas, priežiūros procesus. Šiam iššūkiui skirto sprendimo prototipą kurs atranką laimėjusi UAB „Algoritmų sistemos“ komanda.